Tootmine

Sõrmejäljelugeja - asjalik abimees igas ettevõttes

Enamus meist seostab sõrmejäljelugejat Hollywoodi ulmefilmidega, kus peaosaline siseneb rangelt turvatud kõrghoonesse, läbib näiliselt keeruka registreerimisprotsessi ning alles siis saab loa siseneda hoone siseruumidesse. Paljud inimesed, siinkohal ka ettevõtete juhid, ei oska arvatagi, et seda lahendust võiks kasutada ka tööaja arvestusprotsessi lihtsustamiseks.

Sõrmejäljelugeja rakendusviisid

Sõrmejäljelugeja on uus ning tõhus viis töötajate töö või tööaja jälgimiseks. Biomeetriat kasutatakse peamiselt selleks, et tuvastada töötajaid ning kontrollida informatsiooni nende saabumise ja lahkumise kohta või jälgida töötaja tootlikkust. Igal aastal lisandub ettevõtteid, kes tahavad oma firma tööajaarvestust teha lihtsamaks ning vabaneda tüütust paberist ja Excelist ning muuta tööajaarvestus digitaalsemaks. Tulles tagasi erinevate registreerimisviiside juurde, siis kõige levinum neist on sõrmejälg. Siit tulebki rahvakeelne sõna „sõrmejäljeseade“ ehk ametlikult „biomeetriline seade“.

Biomeetriline tehnoloogia on olemas olnud juba aastaid, aga kaasaegsed edusammud on alles nüüd teinud selle ettevõtete jaoks kasutajasõbralikuks. Üha enam on ettevõtteid, kes näevad selle tehnoloogia täit potentsiaali ja on asunud seda oma ettevõttes rakendama.

Millisele tehnoloogiale toetub biomeetriline seade?

Biomeetrilise tehnoloogia peamine ülesanne on koguda unikaalseid andmeid töötajate tuvastamiseks, kui nad oma tööaega registreerivad. On olemas mitmeid seadmeid, millega erinevaid andmeid (näiteks silmaiirise pilt, hääl, näopilt või sõrmejälg) kogutakse.

Kuidas töötab sõrmejäljelugeja?

Tööaja registreerimine läbi sõrmejäljelugeja on lihtne protsess, mis võtab oluliselt vähem aega kui tunnilehe täitmine.

Isik asetab sõrme fotosilmale, mis skaneerib tema sõrmejälje kindlad punktid ning seda võrreldakse süsteemis olemasoleva jäljega. Iga sõrmejälje spetsiifilised eriomadused salvestatakse krüpteeritud biomeetrilise võtmena. Teisisõnu, sõrmejälje tegelikku kujutist ei salvestata, vaid salvestatakse numbrite rida binaarse koodina, mida kasutatakse kontrollimise eesmärgil. Keegi ei saa andmebaasi salvestatud sõrmejälgi kopeerida, et kasutada neid ebaseaduslikul viisil. Sellest tulenevalt saavad töötajate sõrmejäljed ainulaadseks markeriks nende tuvastamisel, kui nad püüavad tööaega registreerida läbi biomeetrilise seadme.

Privaatsus ja turvalisus

Turvalisus ja andmekaitse on kaks väga olulist teemat, mis on päevakajalised ja millest ei saa üle vaadata.

Inimesed, kes oma tööaega sõrmejäljeseadmes registreerivad ei pea kindlasti muretsema turvariski pärast. Nagu teame, siis sellised süsteemid ei talleta kellegi sõrmejälge, vaid süsteem genereerib binaarse koodi sõrmejälje eripäradest ja edestab selle tarkvarasse.

Arutasime antud situatsiooni Andmekaitseinspektsiooniga. Nende seisukoht oli konkreetne ja selge, kuna salvestatud biomeetrilise jäljendi alusel genereeritud koodiga ei ole tegemist delikaatsete andmetega, siis tööandja võib neid andmeid koguda ilma mingisuguse isiku kirjaliku nõusolekuta.

Toetudes aastatepikkusele kogemusele võime kindlalt väita, et sõrmejäljelugejad on kindlasti järjest sagenev nähtus Eesti töömaastikul ja on asjalikuks abimeheks ettevõtte igapäevategevusel.

Pane Begin tarkvara proovile, TASUTA!

Martin Kruus
29.05.2018

Populaarsemad

Proovi ja säästa oma aega ja raha

Oled juba Begini kasutaja?

Logi sisse Proovi tasuta
Wave